AktualityDominikániDominikánská rodinaKontaktyJubileum 800 let

Řád kazatelů

Historie

Dějiny řádu

Sv. Dominik

Svatí a osobnosti řádu

Nekrolog české provincie

Mapy

Dokumenty

Liturgie

Dominikáni v médiích

CZ EN   >>

Kontakty kláštery
Dominikáni v médiích
Psi Páně - dokument
Růženec
Nekrolog

 


ALBERTINI, Mikuláš z Prato, kardinál.Narodil se kolem roku 1250 v Prato v Toskánsku, do řádu vstoupil 1266 v klášteře Santa Maria Novella ve Florencii, studoval a pak vyučoval v Paříži. Byl lektorem konventu Santa Maria sopra Minerva v Římě. Proslavil se rovněž jako kazatel. Magister řádu Mikuláš Boccassini jej jmenoval v roce 1296 generálním prokurátorem řádu u papežského dvora a současně vykonával od roku 1297 úřad římského provinciála. Papež Bonifác VIII. jej 1. července 1299 jmenoval biskupem ve Spoleto a papežským vikářem v Římě. Vyslal jej jako svého legáta urovnat spor mezi anglickým králem Eduardem I. a francouzským králem Filipem IV. Jeho mise byla úspěšná. Papež Benedikt XI. jmenoval 22. října 1303 Albertiniho kardinálem. Vyslal jej do Florencie jako svého legáta urovnat spory mezi guelfy a ghibeliny. Po smrti Benedikta XI. po téměř ročním konkláve Albertiniho pričiněním byl zvolen 5. června 1305 Klement V. Albertini jej v Lyonu korunoval tiárou. Stál pak při papeži a podporoval jej, aby se nenechal plně ovládnout Filipem IV. V roce 1308 byl zavražděn německý císař Albert I. Albertini doporučil papeži jako kandidáta Jindřicha VII. Lucemburského, který se pak stal císařem. Albertiniho pak poslal papež korunovat nového císaře do Říma. I za Klementova nástupce Jana XXII. byl Albertini vysílán s různými poselstvími a diplomatickým posláním. 1283 s pomocí Albertiniho byl dostavěn klášter v Prato, rozšířen klášter v Avignonu. Albertini zemřel v Avignonu 27. dubna 1321. Jeho hrob zničili hugenoti.
LITERATURA (obecná pro osobnosti dominikánského řádu):

BERNARDUS de Jonghe: Belgium Dominicanum sive Historia Provinciae Germaniae Inferioris S.O.P. Bruxellis 1719.
ENCYKLOPEDIA katolicka. 1-7. Katolicki Uniwersytet Lubelski, Lublin 1997.
GREITH C.: Die deutsche Mystik im Prediger-Orden nach ihren Grundlehren, Liedern und Lebensbildern aus handschriftlichen Quellen. Herder Freiburg 1861.
CHERY Henri-Charles: Saints et Bienhereux de la famille Dominicaine. Lyon, Fraternité dominicaine Lacordaire 1991
IBERTIS Enrico: Figure domenicane o Piccola enciclopedia domenicana. San Domenico – Torino 1970.
I MARTIRI Annamiti e Cinesi (1798-1856) solennemente beatificati dalla Santita di Papa Leone XIII. il 27 maggio dell´anno Santo MDCCCC. Roma, 1900.
KAEPPELI Thomas: Scriptores Ordinis Praedicatorum, vol. I-IV., Roma, S.Sabina 1970-1993.
KAEPELLI Thomas: Registrum literarum Fr. Raymundi de Vineis Capuani. MOFPH 1937.
LÖHR Gabriel M.: Die älteste theologische Promotionsordnung der Kölner Universität. AFP 1939, 214-222.
VENCHI Inocenzo: Catalogus hagiographicus Ordinis Praedicatorum. Romae, Curia generalitia 1988.