AktualityDominikániDominikánská rodinaKontaktyJubileum 800 let
CZ EN   >>

Kontakty kláštery
Dominikáni v médiích
Psi Páně - dokument
Růženec
Nekrolog

 

Proměny polské a české církve 1989–2009

Na středeční večer 1. 4. 2009 v 18:00 připravila revue Salve ve spolupráci s Polským institutem v Praze debatní setkání s Adamem Bonieckim, Tomaszem Dostatnim OP, Mons. Dominikem Dukou OP, prof. Mons. Tomášem Halíkem. Setkání se uskuteční v Polském institutu, Praha - Staré Město, Malé náměstí 1 (vchod z ulice Karlova 27).

V Polsku i v Česku byla církev jedním ze symbolů opozice vůči totalitě. Využila církve v obou zemích tento morální kredit? Jaké byly úspěchy a neúspěchy posledních dvou desetiletí? Jak se vyvíjí vztah církve a politické sféry? Na tyto a řadu dalších otázek budou odpovídat: Adam Boniecki (* 1934), polský kněz, od roku 1999 šéfredaktor nejznámějšího katolického týdeníku Tygodnik Powszechny, předtím vedl mj. polskou edicí L’Osservatore Romano. Minulý měsíc byl oceněn prestižní cenou D. Fikuse pro "tvůrce médií". Tomasz Dostatni OP (* 1964), polský dominikán, autor řady knih a odborných studií, zvláště o mezináboženském dialogu, předseda nadace "Ponad granicami". Mons. Dominik Duka OP (* 1943), biskup královéhradecký, bývalý dlouholetý provinciál České dominikánské provincie, biblista a šéfredaktor teologické revue Salve. Prof. Mons. Tomáš Halík (* 1948), prezident České křesťanské akademie, farář akademického kostela Nejsv. Salvátora, autor mnoha odborných i populárních článků a knih. Panelová diskuse bude v závěru večera otevřena všem přítomným. Simultánní překlad z polštiny bude zajištěn. Vstup je volný.

Setkání se koná u příležitosti vydání "polského" čísla revue Salve 4/08 - Polsko - překročit hradby. Více najdete na salve.op.cz a www.polskyinstitut.cz.

S Adamem Bonieckim a Tomaszem Dostatnim OP se bude možné také setkat už po studentské mši v akademickém kostele Nejsv. Salvátora u Karlova mostu a to v úterý 31.3. 2009 v 19:00 hodin.

Salve
- plakátek v PDF -