AktualityDominikániDominikánská rodinaKontaktyJubileum 800 let
CZ EN   >>

Kontakty kláštery
Dominikáni v médiích
Psi Páně - dokument
Nekrolog

 

Slavnost na počest P. Benedikta Hronka OP

V sobotu 27. června 2015 od 13:00 hod. se bude v obci Olešná konat slavnost na počest P. Benedikta Hronka OP, kněze řádu dominikánů a významného občana obce Olešná.

Na slavnosti pronese projev Miloslava Brožková, starostka obce Olešná, Pavel Souhrada, starosta městyse Bernartice, a P. Benedikt Mohelník OP, provinciál České dominikánské provincie.

Poté proběhne slavnostní akt odhalení pamětní desky P. Benediktu Hronkovi OP a bohoslužba slova u místní kaple. Slavnost bude moderovat Mgr. Jitka Křečková.


P. Benedikt Hronek OP

Narodil se 12. února 1907 v Kloukách v jižních Čechách, sliby složil 29. září 1928 v Olomouci, kněžské svěcení přijal 29. června 1933 rovněž v Olomouci. Působil jako kaplan v Praze, katecheta ve Znojmě, kaplan při farním kostele a katecheta v Uherském Brodě, katecheta a exercitátor v Plzni. Horlivě konal lidové misie a duchovní cvičení. V roce 1944 přednesl májová kázání v Praze u Panny Marie před Týnem. Za tato odvážná a neohrožená kázání byl 12. května zatčen gestapem a vězněn nejprve na Pankráci a následně v koncentračním táboře v Terezíně, kde také 11. února 1945 po velkém utrpení zemřel. Jeho tělo bylo spáleno.