AktualityDominikániDominikánská rodinaKontaktyJubileum 800 let
CZ EN   >>

Kontakty kláštery
Dominikáni v médiích
Psi Páně - dokument
Růženec
Nekrolog

 

Redakční rada Salve

Pražský arcibiskup Dominik Duka OP, který je šéfredaktorem teologické revue Salve, byl spolu s členy redakční rady této revue ve dnech 7.-9. ledna 2011 hostem v trapistickém klášteře Matky Boží v Novém Dvoře.

Již tradičního zimního víkendového zasedání redakční rady se kromě pražského arcibiskupa zúčastnil také ředitel polské nadace Ponad Granicami Tomasz Dostatni OP, ředitel Institutu pro světovou církev a misii ve Frankfurtu nad Mohanem Prof. Albert-Peter Rethmann či provinciál dominikánů Benedikt Mohelník OP. Mezi redaktory zavítal také Dom Samuel, převor kláštera v Novém Dvoře, aby je podpořil svým slovem a postřehy. Na programu byla nejen příprava témat a čísel pro příští rok a vůbec promýšlení směřování celého časopisu v budoucnu, ale také účast na mnišské liturgii. V klidném prostředí kontemplativního kláštera bylo možno se hlouběji zamyslet, otevřít a prodiskutovat mnoho témat, která se jeví jako důležitá pro českou, ale i světovou církev a společnost v dnešní době, a v neposlední řadě se v širším společenství redakční rady intenzivně setkat s těmi, pro které je takovéto uvažování nedílnou součástí jejich křesťanského života.

Při závěrečné nedělní mši svaté Mons. Dominik Duka mimo jiné poděkoval bratrům trapistům za jejich skryté, ale velice silné působení ve zdejším kraji a v celé české církvi a vzpomněl na rozhovor s místními obyvateli: "Když jsem na cestě sem jednou zabloudil, ptal jsem se místních lidí na cestu. Hned věděli: ´To myslíte ty faráře, kteří pracují?´ Nový Dvůr je klášter, o kterém skoro každý u nás alespoň slyšel. Děkuji bratrům i za tento obraz církve, který v české společnosti dokázali vytvořit. Děkuji za to, že vybudovali toto krásné místo klidu, místo Boží, kde se každý může zamyslet nad směrem své cesty."

Víkendová redakční rada revue Salve v trapistickém klášteře v Novém Dvoře ukázala, jak tvůrčí může být komplementární spojení vita activa a vita contemplativa, práce do světa a společnosti otevřeného časopisu, opřeného ovšem o zázemí hluboké modlitby a liturgické úcty.